Podtatranský polmaratón
V utorok 1. septembra 2015 spojilo mestá Svit a Poprad športové podujatie s názvom Podtatranský polmaratón. Tento unikátny bežecký projekt, ktorý bol zároveň finálovým podujatím TATRY PRESTIGE TOUR - série štyroch behov, zaznamenal medzi športovými nadšencami veľký záujem. Aj napriek faktu, že išlo o prvý ročník, organizátori konštatovali spokojnosť s výbornou účasťou špičkových športovcov nielen z regiónu pod Tatrami.
Registrovaných približne 420 účastníkov čakalo v deň pretekov skutočne horúce počasie, okolo 32°C, no ani to neodradilo pretekárov vydať sa na niektorú zo zvolených tratí. Na výber boli hneď tri disciplíny. Hlavnou bol polmaratón s dĺžkou vyše 21 km, ktorý štartoval spolu s disciplínou Primátorská desiatka (10 km) na námestí sv. Egídia v Poprade. Tretia disciplína - Nordic walking (chôdza s chodeckými paličkami) štartovala vo Svite. Zaujímavosťou bol aj spoločný čas štartov, keďže všetky tri odštartovali v rovnakom čase o 14:00 hod.
Trať polmaratónu priviedla bežcov z námestia v Poprade cez cyklistický chodník do Svitu na futbalový štadión, kde po otočení sa na atletickom okruhu smerovali späť cyklistickým chodníkom do miesta štartu a cieľa zároveň. Trasa Primátorskej desiatky viedla bežcov z popradského námestia na Kvetnicu a späť, kde sa v cieli stretli s „walkermi“, ktorí zo Svitu kráčali taktiež po cyklistickom chodníku.
Na trati Primátorskej desiatky malo mesto Svit skutočne bohaté zastúpenie v podobe tímu basketbalistov a fanúšikov BK Iskra Svit (40 bežcov) a atlétov sformovaných v tíme Giro d´Italia ´93 winner (Lenka Ilavská - Litvinová, Marcela Bartková, Tomáš Kačmarčík, František Gallik, Ladislav Potočný a Adrián Bartko).
Víťazstvo na polmaratónskej trati v kategórii ženy do 39 rokov si vybojovala Soňa Vnenčáková zo Svitu a v kategórii muži zvíťazil Tibor Sahajda z Košíc.
V oboch mestách počas celého dňa zároveň prebiehali zaujímavé sprievodné programy, v Poprade to bola napríklad súťaž o najšportovejšiu rodinu. Vo Svite na štadióne prebiehali športové aktivity, kde našich najmenších popreháňali Lukáš a Majka z Powercrossu, počas autogramiády mohli návštevníci stretnúť úspešných svitských športovcov, prezrieť si výstavu fotografií z akcií organizovaných mestom od začiatku roka 2015 alebo zúčastniť sa zábavných aktivít pod taktovkou CVČ. Centrum voľného času sa spolu s Mládežníckym parlamentom Svit a s kolegami z Popradu, Dlhého Klčova, Vranova n. Topľou, Bratislavy a zo Zvolena zaslúžili o pokus o zápis do Slovenskej knihy rekordov v tancovaní belgického tanca. Pokus bol aj vďaka návštevníkom podujatia úspešný a na jeho prekonanie v budúcnosti bude potrebné zdolať počet 200 registrovaných tancujúcich.
Výsledky pretekov nájdete na: www.tatry-polmaraton.eu
- Darina Štefaňáková -

Hlasujte za detské ihrisko
Rozpis zápasov BK Iskra Svit
   Rozpis zápasov BK Iskra Svit
Rozpis zápasov FK Svit
   FK Svit
Kalendár podujatí V. Tatry
   Vysoké Tatry Región
Mesto Svit na facebooku Podtatranský polmaratón
Svit kom
Mesto Svit, Hviezdoslavova 269/33, 059 21 Svit, tel.: +421 52 7875 111, msu@svit.sk