Lenka Ilavská - Litvinová a jej tím Giro d´Italia ´93 winner na Podtatranskom polmaratóne
Naša najúspešnejšia cyklistka Lenka Ilavská - Litvinová a víťazka Giro d´Italia z roku 1993 prijala výzvu zmerať si sily aj v športovej disciplíne, ktorá sa na prvý pohľad cyklistom môže zdať cudzia. Opak je však pravdou a v utorok 01. septembra 2015 bude Lenka spolu s týmom športovcov zo Svitu reprezentovať naše mesto v bežeckej disciplíne Primátorská desiatka v rámci podujatia Podtatranský polmaratón.
Tím je zložený z rekreačných športovcov mesta Svit. Z ľudí, u ktorých je šport ako taký, a predovšetkým beh, veľmi dôležitou súčasťou života. Tím sa skladá z ľudí rôzneho veku, pohlavia, profesie. Jeho hlavnou filozofiou je prostredníctvom behu spojiť ľudí, ukázať, že zabehať si môže každý, a to kedy chce a s kým chce.
Predstavenie členov tímu:
1. František Gallik - dôchodca, 63 rokov, maratónec a ultramaratónec. Dlhoročný vyznávač vytrvalostných behov. Maratóny začal behávať v roku 1974 a od toho času má zabehnutých 147 maratónov, 11x stál na štarte 100 kilometrových behov. Je účastníkom Majstrovstiev Európy a Majstrovstiev sveta v behu na 24 hodín ako reprezentant Slovenska, ktoré reprezentoval 9 - krát. Bývalý pedagóg a neskôr dlhoročný zamestnanec spoločnosti Chemosvit je mnohonásobným Majstrom Slovenska vo veteránskych kategóriách v behoch od 800 m až po maratón. Veľký motivátor, ktorý sa môže pýšiť zdolaním 320 km supermaratónu na 15. mieste v silnej medzinárodnej konkurencii celkovo a 2. miestom v kategórii nad 55 rokov.
2. Ladislav Potočný - učiteľ telesnej výchovy, občianskej náuky a geografie, 45 rokov. Súčasne je 14 rokov atletickým trénerom s množstvom úspechov svojich zverencov, ako napr. 121 medailí z Majstrovstiev Slovenska, prekonané dva slovenské rekordy, 7 medailí z medzinárodných podujatí a účasť dvoch zverenkýň na Majstrovstvách sveta mládeže. Ako žiak začínal viacbojom, ale pri behu je ako ryba vo vode. Hlavným cieľom účasti v tíme je podporiť dobrú myšlienku, ukázať, že sa to dá nielen na iných, ale hlavne na sebe.
3. Marcela Bartková - predavačka, 43 rokov. V mladosti prešla od zjazdového lyžovania cez cezpoľný beh až ku atletike. Po dlhšej prestávke si opäť plní výzvy vysnívané športom. Kam uprie pohľad, tam by behala. Momentálne je v plnej príprave na preteky Spartan Race a Primátorská desiatka je užitočným spestrením jej každodenného úsilia.
4. Tomáš Kačmarčík - profesionálny hasič, záchranár špecialista. Bývalý kickboxer a bronzový medailista z Majstrovstiev Slovenska do 57 kíl si beh zamiloval v roku 2008. Postupne sa dopracoval na úroveň výkonnostného bežca s množstvom úspechov na národnej i medzinárodnej úrovni. Jeho záľubou sú hladké aj horské behy, maratóny, skyruny a ultratrailové behy rôznej dĺžky od 5 km - 100 km. Vrcholom tohtoročnej prípravy je účasť na pretekoch 100 km okolo Mont Blancu 28.8.2015, z ktorých príde rovno medzi nás do Popradu na Primátorskú desiatku. Držíme mu palce.
5. Adrián Bartko -16 - ročný tínedžer so snahou pokoriť samého seba a ukázať svojim vrstovníkom, že aj ináč sa dá tráviť voľný čas ako pri PC. Jeho záľubou okrem behu je aj cyklistika a čítanie kníh.
6. Lenka Litvinová - učiteľka telesnej výchovy a slovenského jazyka a literatúry, 43 rokov. Bývalá reprezentantka v cestnej cyklistike, účastníčka OH v Atlante, 7x absolvovala Majstrovstvá sveta, víťazka Giro d´Italia 1993, 117 x sa umiestnila do 3. miesta v etapách svetových pohárov, 16násobná víťazka pretekov svetového pohára.
Tím spoznáte na trati podľa tričiek s nápisom Giro d´Italia 93 winner, ktoré športovcom venoval obchod so športovým oblečením Sportrysy z Popradu.
Rozhovor s Lenkou Ilavskou pre tatry-polmaraton.eu nájdete tu:
www.tatry-polmaraton.eu/lenka-litvinova-ilavska
- Darina Štefaňáková -

Hlasujte za detské ihrisko
Rozpis zápasov BK Iskra Svit
   Rozpis zápasov BK Iskra Svit
Rozpis zápasov FK Svit
   FK Svit
Kalendár podujatí V. Tatry
   Vysoké Tatry Región
Mesto Svit na facebooku Podtatranský polmaratón
Svit kom
Mesto Svit, Hviezdoslavova 269/33, 059 21 Svit, tel.: +421 52 7875 111, msu@svit.sk