Hokejbalové leto Lords Ball Svit
Hneď v úvode letných prázdnin sa vo Svite na hokejbalovom ihrisku pri „Mladosti“ uskutočnil týždenný prímestský hokejbalový tábor určený pre tých najmenších, ako prípravka pre budúcoročnú vekovú súťažnú kategóriu U10, pre 7-9 ročné deti.
Športový tábor so zameraním na hokejbal zorganizoval Mládežnícky hokejbalový klub Lords Ball Svit, ktorý je súčasťou Centra talentovanej mládeže Slovenskej hokejbalovej únie Bratislava, pôsobiaci na území mesta Svit od októbra minulého roka.
Po vytvorení kategórii U16 a U18, s ktorými sme už v uplynulej sezóne absolvovali niekoľko vyrovnaných a úspešných hokejbalových duelov v rámci Slovenska počas priateľských zápasov, či na rôznych celoslovenských turnajoch, vrátane i účasti na prvých Majstrovstvách Slovenska vo Vrútkach a v Bratislave, sme sa tento krát počas letných prázdnin zamerali na mladší školský vek do 10 rokov, na tzv. „zlatý vek motoriky“. Cieľom bol rozvoj pohybových daností, s dôrazom na dynamiku, silu, rýchlosť, obratnosť, výbušnosť, pohyblivosť, aeróbnu oblasť vytrvalostných schopností , rozvoj tímovosti, hru fair play, zvyšovanie športovej výkonnosti, telesnej zdatnosti, efektívneho využitia voľného času, pričom sme samozrejme mysleli i na dôležitosť regenerácie mladého organizmu.
Náš prímestský denný tábor bol programovo primerane bohatý. Prvý a tretí deň prebiehal na hokejbalovom ihrisku pri „Mladosti“ v duchu „Hráme sa hokejbalom“, kde si naše mladé talenty po adekvátnej rozcvičke a cvičeniach na obratnosť, rýchlosť a výbušnosť vyskúšali správne vedenie loptičky, miešanie loptičky, prihrávky vo dvojici, streľbu na bránu a pod. Nechýbali popritom i posilňovacie cvičenia vlastnou váhou na rôznych lanových preliezkach v blízkosti ďalšieho športoviska. V rámci pauzy tu dobre padlo chladivé občerstvenie pri studničke a neďaleké mrazivé nanukové osvieženie, po ktorom prichádza na rad i dôležitá teória so základnými pravidlami hokejbalu. Povinnú výstroj hráčov, či gólmana, hráči už mali v malíčku, no prešlo sa na dôležitejšie, na „ofsajd“, postavenie mimo hry, plávajúcu modrú, zakázané uvoľnenie a ďalšie. Od nákresu na tabuľu, so skúšaním rôznych virtuálnych ofsajdových a zakázaných situácií a postavení hráčov, sa prešlo rovno do reálu na hokejbalovú plochu. Spočiatku to šlo zväčša „so zabudnutými hráčmi“ v pásme, ale postupne ubúdalo chýb, bolo ich čoraz menej a naši mladí hráči sa stávali čoraz pozornejšími, už vopred upozorňujúc jeden druhého na možné zlé postavenie hráča. Záverečné minúty hry našich dvoch pätiek na celé hokejbalové ihrisko už miestami pripomínalo skúsených hráčov ovládajúcich základné pravidlá hokejbalu, čo si však samozrejme vyžaduje neustále opakovanie, pravidelnosť tréningov, bez ktorých by to ani v jednom športe nešlo :)
Náš druhý prázdninový deň bol v znamení „Športovo-kondično-relaxačného dňa“. Vybrali sme sa do našej prírodnej rezervácie „Baba“, do našej najväčšej telocvične, trocha si „zatúrovať“, nabrať kondičku, ale i zrelaxovať. Náučným chodníkom sme sa dostali ku mini „studničke“, nad bývalým vlekom, kde objavujeme hrazdu využijúc ju na posilňovanie našich rúk. Každý tu dá zopár zhybov a pokračujeme v našej túre až dole ku senníkom, smerujúc ďalej širokou lesnou cestou k očakávanému ohnisku. Tu sme už boli všetci natoľko hladní, že znenazdajky sme čoby rýchlosťou blesku nanosili haluziny, drevá, nastrúhali palice a už sa aj opekalo. Dlho sme však neobsedeli, z neďalekej lúky sme si vytvorili futbalové ihrisko a dali si jeden „majstrovský zápas“. Po ňom nás už čakal „Indiánsky beh“. Našou úlohou bolo v troj až štvorčlenných skupinách ubehnúť vyznačenú lesnú trať, počas toho nájsť indiánske znaky na stromoch, zaznamenať si ich, nezablúdiť pri tom a čo najrýchlejšie dobehnúť späť. No tým to ešte všetko nekončilo. Indiánsku správu bolo potrebné v cieli ešte preložiť do nášho „slovenského jazyka“. Za správne vylúštenie sme dostali indíciu kde nájsť náš „sladký indiánsky poklad“. Tak, mali sme čo robiť, kým sme to odbehli a potom to celé vylúštili. Indície v podobe „Za štvrtou kopou dreva“, „V strede najväčšieho drevného neporiadku“, „Za osamelým pňom“, „Za dlhými ležiacimi stromami“, nám ukrývali naše „sladké poklady“ pre každé družstvo zvlášť rozprestierajúc sa po širokom okolí. Po menšom zaváhaní sme sa postupne rozbehli v smere svojich indícií. Poklady boli naše! Našli sme ich všetky do jedného! Cesta z lesa už ubiehala rýchlejšie, ešte jedno zastavenie pri studničke pred cieľovým ihriskom, kde sa rozchádzame plní dojmov z náročného dobrodružného dňa.
V štvrtý deň sme zavítali do našich veľhôr, Vysokých Tatier, tentoraz do najvyššie položenej tatranskej obce Štrbské Pleso. V rámci Športovo-rekondičného dňa sme tatranský výlet spojili s bazénom. Z Popradu postupným presunom Tatranskou elektrickou železnicou sme spoznali jednotlivé časti Vysokých Tatier, vrátané ich priľahlých štítov a východzích turistických trás z jednotlivých staníc. Konečne Štrbské Pleso! Prichádzame k veľkému horskému jazeru Štrbské pleso, pokocháme sa panorámou vynárajúcich sa štítov v ich popredí týčiacich sa skokanských mostíkov a okolo hotela Patria schádzame popri stánkoch so suvenírmi k hotelu Baník v blízkosti Nového Štrbského plesa. Tu nás čaká hotelový bazén po náročných tréningových dňoch. Niekoľkohodinová regenerácia v podobe súťažného plávania, vodného póla, či len tak vodného šantenia nám padla vhod pred náročným sobotňajším hokejbalovým maratónom, hokejbalovým zápasom Deti vs. Rodičia.
Vyvrcholením letného prímestského hokejbalového tábora bol sobotňajší deň v znamení zápasu družstva „Detí“, zloženého z mladých hokejbalistov kategórie do 10 rokov a ich trénerov z Mládežníckeho hokejbalového klubu Lords Ball Svit, ako súčasti Centra talentovanej mládeže Slovenskej hokejbalovej únie, proti družstvu „Rodičov“, zloženého z rodičov a priateľov detí našich mladých hokejbalových talentov. Hokejbalový maratón Deti vs. Rodičia prebiehal v náročných tropických podmienkach v dĺžke 5 x 10 minút čistého času. Medzi jednotlivými prestávkami si naši najmladší i seniorskí športovci mohli dobíjať svoju energiu chladivými prírodnými nápojmi „studnička“, minerálkami, radlermi, hladoši si pochutnali na grilovaných „extra energy“ špekáčikoch a výborných „red bull“ zákuskoch od výmyslu sveta z mamkiných pekáčov našich mladých talentov. Nekonečný detský hokejbalový maratón sa tento krát v týchto horúčavách nezaobišiel miestami i osviežujúcim vodným rozprašovaním hadicou z vedľajšej športovej plochy. Zápas nakoniec skončil jasným výsledkom pre družstvo našich najmladších, víťazstvom družstva „Detí“ 4:2 nad družstvom seniorov, „Rodičov“. V závere družstvo „Detí“ obdržalo pamätné zlaté medaile spoločne s hokejbalovými loptičkami k ich ďalším individuálnym tréningom počas letných prázdnin.
Už teraz sa družstvo „Rodičov“ dohodlo s družstvom „Detí“ na odvetnom zápase koncom augusta, v sobotu 29.8. o 15,30 hod., ktorí by radi svoju prehru svojim deťom odplatili a vyrovnali tak skóre vzájomných zápasov. Už teraz sa tešíme na výbornú atmosféru a ďalší hokejbalový zážitok v našom meste Svit. Zároveň chceme poďakovať všetkým, ktorí nám akokoľvek pomohli pri organizácii celého hokejbalového prímestského tábora v úvode prázdnin, trénerovi Matúšovi Bucovi, našim asistentom trénera, hráčom z U16, Sáre Blaščákovej, Adamovi Baranovi, za ich obetavú a trpezlivú prácu s našimi najmenšími talentami, všetkým rodičom a príbuzným našich hokejbalových talentov, Editke Mekelovej, Michalovi Tomečekovi z Centra talentovanej mládeže ShbÚ a všetkým náhodným divákom, ktorí nám fandili počas nášho podujatia.
Mládežnícky hokejbalový klub Lords Ball Svit, ako súčasť Centra talentovanej mládeže Slovenskej hokejbalovej únie, zároveň pozýva ďalších záujemcov o ďalší prímestský hokejbalový tábor, ktorý organizujeme koncom prázdnin v termíne 25.08. - 29.08.2015, ako 2. turnus úspešného hokejbalového prímestského tábora, denne v čase od 8,00 hod. do 14,00 hod., s poplatkom 20 €.
Bližšie informácie vám radi poskytneme na našich telefónnych číslach 0911 448 709, 0910 524 244, alebo na našej facebookovej stránke Hokejbal Svit. Opäť sa tešíme na Vás.
- PhDr. Ladislav Kalasz -

Hlasujte za detské ihrisko
Rozpis zápasov BK Iskra Svit
   Rozpis zápasov BK Iskra Svit
Rozpis zápasov FK Svit
   FK Svit
Kalendár podujatí V. Tatry
   Vysoké Tatry Región
Mesto Svit na facebooku Podtatranský polmaratón
Svit kom
Mesto Svit, Hviezdoslavova 269/33, 059 21 Svit, tel.: +421 52 7875 111, msu@svit.sk