Chceme dať podtatranskému regiónu šancu prezentovať sa bežeckým podujatím, ktoré tu chýbalo ...
V utorok 1. septembra 2015 pribudne na bežeckej mape Slovenska nové podujatie. Organizátori chystajú na tento deň premiérový 1. ročník Podtatranského polmaratónu. ,,Ponúkame beh v zaujímavom prostredí, lebo trať pôjde ulicami miest Poprad a Svit, i v prírodnom prostredí. Vytýčili sme ju tak, aby nebola len priamo v centre mesta ale i na unikátnom spojení ciest medzi nimi. Sme presvedčení, že tento beh môže byť lákadlom a magnetom nielen pre špičkových vytrvalcov, ale najmä pre rekreačných bežcov,“ povedal v rozhovore Juraj Sedlačko, jeden z organizátorov 1. ročníka Podtatranského polmaratónu.
Čo bolo podnetom, že ste sa rozhodli organizovať polmaratón v Poprade a vo Svite?
JS: Spolu s kolegami sme pri káve uvažovali nad myšlienkou, ako rozhýbať tunajšiu bežeckú komunitu a dať jej priestor na realizáciu. Ponúknuť výzvu bežcom... Chceme dať súmestiu Poprad – Svit šancu prezentovať sa moderným bežeckým podujatím, pre profesionálov prípravu na MMM v Košiciach, ale hlavne ako unikátny projekt pre tzv. hobby amatérskych bežcov, pre ich sprievodné tímy, rodinných príslušníkov i návštevníkov, ktorí prídu fandiť. Našou primeranou ambíciou je, aby prvý ročník mal v budúcich rokoch úspešné pokračovanie, a aby si podujatie všetci užili, a aby sa k nám všetci i pravidelne a radi vracali v budúcich rokoch.
Aká trať čaká na účastníkov premiérového ročníka? Čo môžu prihlásení bežci očakávať?
JS: Naša trať je výzvou. Je to kombinácia mestského behu a trasy v prírode medzi mestami Poprad a Svit, ktorá ideálne kopíruje rieku s príjemným prostredím. Štart je v Poprade na námestí, vo Svite bežci prebehnú v rámci „otočky“ i kolečko na atletickom štadióne. Takéto parametre nemá žiadne podujatie v strednej Európe. Pre zberačov rekordov máme už teraz výbornú motivačnú správu. Každý čas víťaza bude rekordom podujatia, keďže ide o prvý ročník (smiech). Sme presvedčení, že tento typ kombinovaných tratí môže byť lákadlom a magnetom nielen pre špičkových vytrvalcov, ale aj pre rekreačných bežcov, bežcov – začiatočníkov, respektíve pre bežeckých turistov. Ako už býva dobrým zvykom, každý účastník dostane v cieli pamätnú medailu, víťazi atraktívne ceny.
Čo si sľubujete od prvého ročníka tohto podujatia v našom regióne?
JS: Budeme veľmi radi, keď sa nám úspešným zorganizovaním 1. ročníka podtatranského polmaratónu podarí zavŕšiť sériu podujatí TATRY PRESTIGE TOUR 2015, ktoré sa organizujú počas celého roku. Tento rok sme sériu otvorili na Š. Plese, kde sa bežal Night Run, o par dní to bude 10 km beh v Štrbe, potom sú na programe preteky v behu do vrchu Memoriál Jána Stilla, no a tešíme sa na finále v polmaratóne Poprad – Svit – Poprad. Náročnosť jednotlivých behov postupne rastie, a celkový víťaz série si odnesie titul Bežecký kráľ / kráľovná Tatier. Našou primeranou ambíciou je, aby prvý ročník mal v budúcich rokoch úspešné pokračovanie a podujatie malo stabilné miesto v kalendároch bežeckých nadšencov, miestnych športových komunít a tiež pre obyvateľov.
Kde ste čerpali skúsenosti? Kto Vás podporuje resp. kto Vám radí pri príprave podujatia?
JS: Organizačný výbor je veľmi univerzálny a komplexný. Sú v ňom rôzne zameraní profesionáli, bývalí bežci, športovci, organizátori už existujúcich známych podujatí, projektoví manažéri. Napríklad Peter Hritz, bývalý československý reprezentant na stredných tratiach, konzultujeme detaily s J. Plachým, i Róbertom Štefkom, ktorý najlepšie vie, čo pre ich účastníkov treba pripraviť a zabezpečiť, aby boli všetci spokojní so servisom od registrácie, štart, až po dobehnutie do cieľa. S kolegami z OV chceme urobiť podujatie po všetkých stránkach na takej úrovni, aby sa ľudia k nám radi vracali. Tu by som chcel poďakovať za doterajšiu podporu vedeniu z miest Svit a Poprad, primátorom Miroslavovi Škvarekovi a Jozefovi Švagerkovi, ľuďom z oddelení kultúry, športu resp. mestskej polície, ktorí veľmi aktívne riešia všetky úlohy. Prinášajú nám nové podnety a inovatívne námety na stretnutiach k úspešnej realizácii pretekov.
Chystáte počas polmaratónu aj doplnkový a sprievodný program?
JS: Samozrejme, budeme mať športový i kultúrny program. Počas polmaratónu sa súbežne beží Primátorská desiatka. Štart bude spoločne s polmaratóncami, potom sa odkloní smerom na Kvetnicu po cyklistickom chodníku. Cestou späť budú mať bežci unikátny výhľad na panorámu Tatier. Bežci si budú môcť u partnerov podujatia otestovať rôzne tipy bežeckej obuvi, oblečenia a doplnkov z oblasti zdravej výživy. Od 10-tej hodiny bude na štadióne vo Svite prebiehať zaujímavý športovo-kultúrny program, o 14h i štart pretekov v disciplíne nordic walking . Od 12.00 h sa na Námestí v Poprade uskutočnia detské zábavné aktivity a neskôr po štarte taktiež o 14 h koncerty hudobných skupín až po vyhlásenie výsledkov. Všetky detaily ešte neprezradím, tie si nechávame ako prekvapenie. Robíme všetko pre to, aby bol tento deň naozaj hodnotným sviatkom celej bežeckej komunity, nielen tej, ktorá v Poprade, Svite a okolí žije, ale tiež z celého Slovenska i spoza jeho hraníc.
Viac informácií k podujatiu nájdete na stránke www.tatry-polmaraton.eu
- Darina Štefaňáková -

Hlasujte za detské ihrisko
Rozpis zápasov BK Iskra Svit
   Rozpis zápasov BK Iskra Svit
Rozpis zápasov FK Svit
   FK Svit
Kalendár podujatí V. Tatry
   Vysoké Tatry Región
Mesto Svit na facebooku Podtatranský polmaratón
Svit kom
Mesto Svit, Hviezdoslavova 269/33, 059 21 Svit, tel.: +421 52 7875 111, msu@svit.sk